Φοβερός Κολοσσός πήρε… εκδίκηση μέσα στην Κηφισιά και πλησίασε στα play off

Σε… τροχιά playoffs κινείται ο Κολοσσός, καθώς όχι μόνο επικράτησε με 84-73 στην έδρα της Νέας Κηφισιάς, αλλά υπερκάλυψε και τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου στη Ρόδο!

Ποια παραμονή; Ολοταχώς για τη συμμετοχή στα playoffs κινείται ο Κολοσσός! Οι «θαλασσί» επικράτησαν με 84-73 στην έδρα της Νέας Κηφισιάς και παράλληλα υπερκάλυψαν τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο!

Κορυφαίος για τους Ροδίτες ήταν ο Ντομινίκ Ουότερς, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 11 ασίστ, με τον Ρόμπινσον να είχε 12 και τους Σκοτ, Στεφανίδη και Λαρεντζάκη να προσθέτουν από 10!

Από την ομάδα των βορείων προαστίων πρώτος σκόρερ ήταν ο Σάιλας με 18 πόντους, ενώ ο Δημήτρης Μαυροειδής έκανε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε ο Κολοσσός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς στα μισά της περιόδου είχε πάρει σοβαρό προβάδισμα (6-13). Η Νέα Κηφισιά αντέδρασε μειώνοντας σε 10-13, όμως οι Ροδίτες δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους και έτσι κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 22-19.

Στη δεύτερη περίοδο η Νέα Κηφισιά ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στα πρώτα τρία λεπτά (30-25), κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 11-3. Όμως, στη συνέχεια ήρθε η αντίδραση από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκαναν το παιχνίδι ξανά ντέρμπι (32-32) και με «όπλο» την καλή τους άμυνα στα τελευταία λεπτά, πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά τριών πόντων (39-42).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη «χτύπησε» από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να φτάσει ακόμα και στο +6 (42-48). Η Νέα Κηφισιά έδειχνε να δυσκολεύεται στην επίθεση, ενώ αντίθετα οι Ροδίτες είχαν πάρει… φωτιά έξω από τα 6,75μ., με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +9 (49-58) και με αυτή την τιμή να κλείνει στο τέλος (53-62).

Με τις δύο βολές του Ρόμπινσον, ο Κολοσσός πήγε με το «καλημέρα» της τέταρτης περιόδου σε διψήφιο αριθμό την υπέρ του διαφορά (53-64). Στη συνέχεια, η ομάδα των βορείων προαστίων μείωσε στους έξι πόντους (60-69), αλλά ο Ουότερς με τρίποντο της… έκοψε την αντεπίθεση (60-69). Όμως, οι γηπεδούχοι δεν… πτοήθηκαν και με τα επιθετικά τους ριμπάουντ, σε συνδυασμό με τον «καυτό» Σάιλας, πλησίασαν ξανά (66-71). Παρ’ όλα αυτά, η αντεπίθεση των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν είχε συνέχεια, με τους «θαλασσί» να ελέγχουν το ρυθμό μέχρι το τέλος και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 84-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 39-42, 53-62, 73-84

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Σάιλας 18 (2), Κόβινγκτον, Πεσάκοβιτς, Μενουδάκος, Μαυροειδής 11 (12 ριμπ.), Ψαθάς 15, Μελισσαράτος 4, Άντερσον 3, Ντούβνιακ 7 (1), Ντέιβις 6 (1), Μπάρλος 8, Βασιλόπουλος 1.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 10 (1), Σιόλογκας, Ουότερς 15 (1 τρ., 11 ασ.), Μανωλόπουλος 9 (3), Σμιθ 6, Στεφανίδης 10 (1), Λίντεν 3 (1), Σκοτ 10 (3), Χάγκινς 9, Ρόμπινσον 12 (2).