Με λυτρωτή τον Μαρκόπουλο και «φύλακα» τον Καραγιάννη ο Άρης

Σ’ ένα παιχνίδι όπου υπήρχαν δύο όψεις, ο πολύ καλός στο β’ μέρος Άρης Αρχαγγέλου κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Ηρακλή Μαριτσών και να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην Α’ κατηγορία BlueStarFerries. Λυτρωτής ο Μαρκόπουλος που παραλίγο να ήταν… μοιραίος. Κράτησε τη νίκη ο Καραγιάννης με φοβερή επέμβαση στην εκπνοή.

Το πρώτο μέρος στο γήπεδο Αρχαγγέλου ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να δίνουν περισσότερη έμφαση στις άμυνες και να μην δημιουργούν τις κατάλληλες προϋποθέσεις για γκολ, με εξαίρεση το τετ α τετ του Καρίκη.

Στην επανάληψη υπήρχε μόνο μία ομάδα στον αγωνιστικό χώρο και αυτή ήταν ο Άρης. Οι Αρχαγγελίτες πίεσαν ασφυκτικά για το γκολ, ωστόσο είδαν τον Κοσμά να λέει «όχι» στο πέναλτι του Μαρκόπουλο στην σημαντικότερη ευκαιρία τους.

Ο έμπειρος επιθετικός πήρε το… αίμα του πίσω λίγο αργότερα και «λύτρωσε» την ομάδα του, που παραλίγο να δεχθεί στην ισοφάριση στο φινάλε, αλλά ο Καραγιάννης ήταν εκεί.

14’ Σουτ του Μαρκόπουλου μέσα από την περιοχή και πλάγια δεξιά θέση, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο

21’ Από το ύψος της περιοχής ο Αζίζ έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ και η μπάλα έφυγε άουτ

25’ Τετ α τετ του Καρίκη με τον Καραγιάννης, έκανε το πλασέ ο έμπειρος επιθετικός και απόκρουσε το τερματοφύλακας του Άρη στην αριστερή του γωνία

40’ Μέσα από την περιοχή ο Μπαϊρακτάρης αμαρκάριστος, έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

48’ Σέντρα Σταμούλη από τα δεξιά, κεφαλιά του Μαρκόπουλου, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι

61’ Εκτέλεση φάουλ με τον Χατζησάββα από τα δεξιά, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Σκυλλά και οι ποδοσφαιριστές του Άρη δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν. Κατά σειρά σούταραν οι Μπαϊρακτάρης, Μαρκόπουλος και Σταμούλης, ωστόσο η μπάλα βρήκε σε σώματα αμυντικών και απομακρύνθηκαν.

63’ Σέντρα από δεξιά, προβολή του Μαρκόπουλου στα δίχτυα, αλλά ο βοηθός είχε σηκωμένο το σημαιάκι και το γκολ ακυρώθηκε ως οφ- σάϊντ

65’ Ο Κοτσίκος σέντραρε, ο Μαρκόπουλος έκανε την εξ επαφής κεφαλιά και ο Σκυλλάς απομάκρυνε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ

75’ Σέντρα του Χατζησάββα από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Παπακωνσταντής που βρίσκονταν μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Μαρκόπουλος στην εκτέλεση νικήθηκε από τον Σκυλλά.

80’ Από την σέντρα που επιχείρησε ο Χατζησάββας από αριστερά, ο Μαρκόπουλος έκανε την γυριστή κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία του Κοσμά για το 1-0

87’ Σουτ του Χατζησάββα μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι

89’ Μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Μετά από σέντρα του Παπακωνσταντή, ο Φελεσάκης έπιασε την κεφαλιά στο β’ δοκάρι και ο Καραγιάννης απομάκρυνε σωτήρια εξ επαφής σε κόρνερ

Διαιτησία: Γιαννουκάς, Ράδος, Διακοφιλιππής

Άρης: Καραγιάννης, Ζαρκαδούλας, Σιέχ (81’ Γιαννιού), Τσελεπίδης, Χατζησάββας, Σταμούλης (60’ Συμεωνίδης), Λαμπριανός (81’ Δημητριάδης), Μπαϊρακτάρης, Κοτσίκος, Γκίκας, Μαρκόπουλος

Ηρακλής: Σκυλλάς (72’ Κοσμάς), Παπακωνσταντής Κ., Κώτσος, Λορέντζος, Τσούφιος, Βασιλώττος (60’ Παπακωνσταντής Μ.), Φελεσάκης, Καρίκης, Τσαλώλης (85’ Συμεωνίδης), Μπιλιάς, Αζίζ