“Λυτρωτής” ο Αξιώτης και στα Μάσσαρι

Με γκολ του Λάκη Αξιώτη στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Φοίβος πέρασε νικηφόρα (0-1) από το γήπεδο Μασσάρων επικρατώντας του τοπικού Αστέρα στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries.

Χρυσός σκόρερ για την ομάδα της Κρεμαστής για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν ο βραχύσωμος μέσος που είχε σκοράρει και στο Βάτι πριν από δύο εβδομάδες δίνοντας και τότε το τρίποντο στον Φοίβο.

Το παιχνίδι είχε τρομερό ρυθμό στο δεύτερο μέρος και στο τελευταίο διάστημα του ο Φοίβος δικαιώθηκε, αφού πίεσε ασφυκτικά την άμυνα των γηπεδούχων.

Πάντως θα μπορούσε ο Αστέρα μεταξύ 55′ και 75′ να είχε ανοίξει το σκορ και να έβαζε δύσκολα στην ομάδα του Πάττα, σ’ ένα διάστημα που η μπάλα παίζονταν πάνω κάτω και η μία ευκαιρία διαδέχονταν την άλλη.

3′ Μπαλιά του Σαλαμαστράκη στον Αργέντη που έκανε την σέντρα από τα δεξιά, αλλά το σουτ του Ζουρούδη έφυγε άουτ

30′ Σέντρα του Αξιώτη από τα δεξιά, κεφαλιά από τον Μαΐλη στο α’ δοκάρι και φοβερή επέμβαση ενστικτωδώς του Τόππου

32′ Ατομική προσπάθεια του Λευτέρη Πλαγγέτη που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Ψωμιάδη που του είπε “όχι”

43′ Τακουνάκι του Μαΐλη, μετά από κεφαλιά- πάσα του Σαλαμαστράκη, απέκρουσε ο Τόππος

55′ Αντεπίθεση του Φοίβου με τον Πάττα που έκανε το γύρισμα από τα δεξιά στον Ορφανίδη, ο τελευταίος πλάσαρε στην κίνηση και ο Τόππος απομάκρυνε εντυπωσιακά την μπάλα

60′ Μπαλιά του Νικήτα στον Πλαγγέτη Γ. που έσπασε την μπάλα στον Μίρτσεφ, το σουτ του τελευταίου έφυγε άουτ

64′ Σουτ του Πάττα, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Τόππος προ του Ορφανίδη

67′ Σέντρα του Πατσιαούρα, ο Πλαγγέτης Γ. πρόλαβε την έξοδο του Ψωμιάδη και έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, αλλά ο Πομπού έδιωξε πάνω στην γραμμή

75′ Σε κόρνερ απομάκρυνε ο Τόππος το σουτ του Πάττα

78′ Γύρισμα του Αξιώτη από τα δεξιά, πλασέ του Πάττα πάνω από τα δοκάρια

82΄Μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή ο Αξιώτης και έκανε το σουτ που εξουδετερώθηκε από τον Τόππο, αλλά στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης με σουτ στον ουρανό των διχτύων σημείωσε το 0-1

89′ Σουτ του Κοντόγιαννου έξω από την περιοχή, η μπάλα απομακρύνθηκε από το οριζόντιο δοκάρι

Διαιτησία: Φιλιππάκου, Σταυρούλιας, Τσέτσος

Αστέρας: Τόππος, Σκούμπρος, Διονυσιακόπουλος, Κιλασιν Χ. (88′ Λούππος), Κιλασίν Ε., Μπαϊρακτάρης (86΄Δεληγιάννης), Νικήτας, Μίρτσεφ, Πατσιαούρας, Πλαγγέτης Λ. (70′ Χατζημανώλης), Πλαγγέτης Γ.

Φοίβος: Ψωμιάδης, Φελεγκάκης, Σαλαμαστράκης, Μαΐλης, Αξιώτης, Ζουρούδης, Ορφανίδης (90′ Ντόστι), Δράκος (52′ Πάττας), Τζεμαλάϊ (52′ Κοντόγιαννος), Πομπού, Αργέντης