Πέρασε από την Μαλώνα και “αναρριχήθηκε” στην βαθμολογία ο Διγενής

Νίκη που του δίνει την δυνατότητα να βρίσκεται στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα, πέτυχε ο Διγενής ο οποίος επικράτησε με 1-4 του Αγίου Γεωργίου στο γήπεδο Μαλώνας για την 6η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας (β’ όμιλος). Με δέκα παίκτες τελείωσαν το ματς οι γηπεδούχοι που έχουν παράπονα κυρίως από τον β’ βοηθό, Βασίλα για την αποβολή και το δεύτερο γκολ των Κοσκινιάτων όπου διαμαρτυρήθηκαν για οφ- σάϊντ.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό και είχε ρυθμό, με τους παίκτες του Διγενή να μπαίνουν πιο δυνατά και μετά τα δύο δοκάρια που είχαν, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Άμεση ήταν η απάντηση των κιτρινόμαυρων που έφεραν το ματς στα ίσα και είχαν τις ευκαιρίες στο τέλος του ημιχρόνου και στο ξεκίνημα της επανάληψης (δοκάρι) να πάρουν το προβάδισμα.

Η αποβολή του Σακελλάρη με την συμπλήρωση μιας ώρα αγώνα, μετά από υπόδειξη του επόπτη Βασίλη που αμφισβήτησε έντονα ο ίδιος, άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες και ο Διγενής απέκτησε τον έλεγχο.

Το τελευταίο μισάωρο άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους που πέτυχαν γκολ αμέσως μετά την αποβολή και σημείωσαν ακόμη δύο μέχρι το τέλος, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

2′ Πλασέ του Γεωργαλλίδη Δ. μέσα απο την περιοχή, ο Στελλάς απομάκρυνε σωτηρία με τα πόδια σε κόρνερ

5′ Σουτ του Γεωργαλλίδη Δ. η μπάλα κοντραρε σε αμυντικούς και σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι

7′ Σέντρα του Θαρρενού από τα δεξιά, ο Γκρίζης έπιασε το μονοκόμματο σουτ και η μπάλα απομακρύνθηκε απο το οριζόντιο δοκάρι

18′ Εκτέλεση φάουλ απο τα δεξια, η μπάλα πέρασε απ ολους και με ψηλοκρεμαστη κεφάλια ο Ζαχαριάς έκανε το 0-1

20′ Ανατροπή του Κοντόγιαννου μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και από τα έντεκα βήματα ο Σάββας Ντύρος ισοφάρισε σε 1-1

45′ Διαγώνιο σουτ του Μουστακέλλη, ο Μανωλάγκας έπεσε στην δεξια του γωνία και απομάκρυνε δύσκολα

56′ Δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ από τον Μανωλάγκα στο απ ευθείας χτύπημα φάουλ του Χατζηνικόλα

57′ Κόρνερ από τον Χατζηνικόλα, ο Χατζησταμάτης κέρδισε την κεφάλια και η δεύτερη κεφάλια του Σάββα Ντύρου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι

60′ Μετά απο υπόδειξη του β” βοηθού Βασίλα, ο διατητής έβγαλε την απ ευθείας κόκκινη κάρτα στόν Σακελλάρη μετα απο αψιμαχία που είχε με αντίπαλο και έτσι οι γηπεδούχοι συνεχίζουν με δέκα ποδοσφαιριστές

66′ Γύρισμα του Γκρίζη απο τα δεξια, ο Παπαθανασίου έκανε την πάσα στον Καραγιάννη που απο κοντά έκανε το 1-2. Έντονες διαμαρτυρίες απο τους γηπεδούχους για οφ σαιντ  σε διαιτητή και τον επόπτη Βασίλα

74′ Απ ευθείας χτύπημα φάουλ του Γεωργαλλίδη Δ., ο Στελλάς απόκρουσε και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι για να απομακρυνθει στην συνέχεια απο τους αμυντικούς

77′ Κάθετη μπαλιά του Καραγιάννη στον Γκρίζη που πρόλαβε την εξοδο του Στελλά και με πλασέ έγραψε το 1-3

88′ Ο Γκρίζης βγήκε σε θέση τετ α τετ και αφού πέρασε τον Στελλά σε κενή εστία έκανε το 1-4

Διαιτησία: Κάζας, Στεφανάκης, Βασίλας

Άγιος Γεώργιος: Στελλάς, Χατζημανώλης, Γερακούδης, Πονιάς (55′ λ. τρ. Χατζησταμάτης), Ντύρος Π., Σακελλάρης, Μουστακέλης (77′ Κισσανάκης), Κοντόγιαννος, Παρδαλού (63′ Τσακίρης), Χατζηνικόλας, Ντύρος Σ.

Διγενής: Μανωλάγκας, Διακανθός, Κατσαμακης, Ζαχαριάς (80′ λ. τρ. Πετράς), Μάνο, Κυπριώτης, Θαρρενός (85′ Θεοδοσίου), Γεωργαλλίδης Δ., Καραγιάννης, Παπαθανασίου, Γκρίζης