Αγριεμένα ελάφια “κατασπάραξαν” την Δόξα

Καταιγιστική ήταν η Ρόδος στην πρώτη αναμέτρηση που έδωσε μέσα στο 2016 για το πρωτάθλημα. Τα ελάφια για την 18η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries συνέτριψαν με 7-0 την Δόξα Ψίνθου όπου έκανε το ντεμπούτο του ο Άκης Δελαπόρτας στον πάγκο της ομάδας.

Δεν χρειάζεται περαιτέρω… ανάλυση για το παιχνίδι, αφού τα ελάφια ήταν κυρίαρχα σ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και πέτυχαν επτά τέρματα, ενώ οι Ψινθενοί τελείωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

1′ Από σέντρα του Γκόγκα, ο Αμανατίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφ- σάϊντ

9′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Αμανατίδη, ο Γκόγκας με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή έγραψε το 1-0

18′ Φάση διαρκείας μπροστά από τα καρέ της Δόξας. Από την εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα και την κεφαλιά- πάσα του Τζιβίλογλου, ο  Παυλίδης έκανε την προβολή στο οριζόντιο δοκάρι και η μπάλα στην κάθοδο της και ενώ βρίσκονταν στον αέρα, πέρασε την νοητή τελική γραμμή του τέρματος για το 2-0, παρά την προσπάθεια των αμυντικών

21′ Δεύτερο ακυρωθέν γκολ για τα ελάφια. Με ωραίο ανάποδο ψαλιδάκι μέσα από την μικρή περιοχή, ο Παυλίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος σύμφωνα με τον αρμόδιο βοηθό

29′ Εκτέλεση κόρνερ του Δελαπόρτα, απομάκρυναν οι αμυντικοί της Δόξας και η μπάλα στρώθηκε στον Τζιβίλογλου που με βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι και έγραψε το 3-0

31′ Συρτή σέντρα του Ιμεραλιλάϊ από τα αριστερά, ο Γκόγκας έφτασε πρώτος στην μπάλα και με κοντινό πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0

59′ Μπαλιά του Δελαπόρτα στον Παυλίδη που με ωραίο τελείωμα έγραψε το 5-0

63′ Εκτέλεση φάουλ του Αξιώτη και ο Καλημέρης με κεφαλιά σημείωσε το 6-0

64′ Τρομερή σουτ του Παύλιδη από μακρινή απόσταση, απόκρουσε ο Ηλίας, αλλά ο Ευγενικός πήρε το ριμπάουντ και από κοντά σε κενή εστία έκανε το 7-0

67′ Δεύτερη κίτρινη στον Γιάννη Μπαρμπαντώνη από τον διαιτητή για επικίνδυνο φάουλ πάνω στον Γκόγκα. Με δέκα παίκτες συνεχίζει η Δόξα Ψίνθου

Διαιτησία: Πατσιόπουλος, Σταυρούλιας, Μοσχάτος

Ρόδος: Ράτζα, Καλημέρης. Καντιμοίρης, Μπιγκό, Ιμεραλιλάϊ, Τζιβίλογλου (46’ Καμπούρης), Αξιώτης, Παυλίδης, Γκόγκας, Δελαπόρτας (58’ Ευγενικός), Αμανατίδης (70’ Ορφανίδης)

Δόξα: Ηλίας, Ορφανός Χρ., Στελλάς, Κωστομοίρης, Μπαρμπαντώνης Ι., Τσοπάνογλου, Κιόττου, Τσακίρης (46’ Ορφανός), Μπαρμπαντώνης Χρ. (79΄ Καρίκης), Λυριστής, Κυριαζής