Εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα ο Αστέρας

Σ’ ένα παιχνίδι με αρκετές… κοκορομαχίες μεταξύ ποδοσφαιριστών, μία αποβολή και αρκετά παράπονα για τις διαιτητές αποφάσεις από τις δύο πλευρές, ο Αστέρας Παστίδας εκμεταλλεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο την αριθμητική του υπεροχή και πήρε σπουδαία νίκη με 2-0 επί του ΑΕΡΑ στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries.

Στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, αλλά οι επεμβάσεις των δύο πορτιέρο και τα κακά τελειώματα των επιθετικών διατήρησαν το ματς στο μηδέν.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν λόγω της αποβολής του Καστριτσέα, οι Αφαντενοί έμειναν με δέκα παίκτες και μέσα σ’ ένα δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” το παιχνίδι.

Κέρδος για τον ΑΕΡΑ ο νεαρός τερματοφύλακας Γκουγκουντρής που πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια και έδειξε καλά στοιχεία, ενώ σαφέστατα οι Παστιδενοί “κρατάνε” την επιτυχία τους που τους απομακρύνει ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη.

10′ Λίγο πάνω από τα δοκάρια πέρασε το σουτ του Λολάκη

13′ Μετά από κακή αντίδραση του Ροδανάκη σε κόρνερ του Δανά, η μπάλα απομακρύνθηκε από το κάθετο δοκάρι

25′ Μεγάλη απόκρουση του Καστριτσέα με τα πόδια το πλασέ του Λολάκη μέσα από την περιοχή

26′ Καλό σουτ από τον Κανελόπουλο, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

44′ Ελάχιστα άουτ έφυγε η μπάλα στο σουτ που επιχείρησε ο Παγκράτης από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή

47′ Μετά από υπόδειξη της βοηθού Βασιλείου, ο διαιτητής έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Καστριτσέα για χτύπημα εκτός φάσης πάνω στον Φελεσάκη

62′ Απόκρουσε ο Γκουγκουντρής το σουτ του Παγκάρη, αλλά στην επαναφορά ο Πάπα από κοντά σε διπλή προσπάθεια έκανε το 1-0

70′ Με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ ο Καρύδης πέρασε την μπάλα πάνω από τον νεαρό γκολκίπερ του ΑΕΡΑ και σημείωσε το 2-0

79′ Επέμβαση του Ροδανάκη στο δυνατό σουτ του Κανελόπουλου

86′ Από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή ο Πάπα έκανε το σουτ, ωστόσο ο Γκουγκουντρής είπε “όχι” και απομάκρυνε σωτήρια τον κίνδυνο

95′ Σε θέση τετ α τετ βρέθηκε ο Κανελόπουλος απέναντι από τον Ροδανάκη, αλλά πλάσαρε απελπιστικά άουτ

Διαιτησία: Ράδος, Βασιλείου, Αχιολάς

Αστέρας: Ροδανάκης, Λυκομέτι, Καλαγρής (55’ λ. τρ. Πολυχρόνης), Καρύδης, Χαριτάκης, Παγκράτης (81’ Πίσκαπας), Φελεσάκης, Ισκάς (86’ Αποστολάτος), Κυπριώτης, Πάπα, Λολάκης

ΑΕΡΑ: Καστριτσέας, Μαλλιάκας, Δανάς, Γαργάλης, Συμεωνίδης (71’ Νικολής), Γιαννακάκης, Στεφανής, Ροκάι (49’ Γκουγκουντρής), Τριχιάς (22’ λ. τρ. Κανελόπουλος), Φιλιππάκος, Πλύγκος