Η τύχη του γύρισε την… πλάτη στο Ηράκλειο

Σ’ ένα παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ και πολλές συγκινήσεις, ο Ιάλυσος είδε την τύχη να του γυρνάει την… πλάτη στο Ηράκλειο και ηττήθηκε με 4-3 από τον Ατσαλένιο στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής (4ος όμιλος). Σε περιπέτειες μπαίνει η ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη που δέχθηκε το τέταρτο γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα, ενώ έχει παράπονα από την διαιτησία.

Καλύτερο δυνατό ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να είχε… φανταστεί η ομάδα του νησιού μας που κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ρεκλείτη στο 12′ και είχε σημαντική ευκαιρία για να κάνει δύο τα τέρματα της.

Ωστόσο η συνέχεια ήταν εφιαλτική για τους “τοξοβόλους”. Μέσα σ’ ένα τρίλεπτο (25′ και 27′) ο Τριανταφύλλου πέτυχε δύο τέρματα και έφερε… τούμπα το ματς.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Ιάλυσος κατάφερε να μην δεχθεί κι άλλο τέρμα παρά την πίεση των Κρητικών που πάντως βρήκαν τον δρόμο προς στα δίχτυα με το ξεκίνημα της επανάληψης.

Ξανά ο Τριανταφύλλου σκόραρε στο 47′ για το 3-1, ωστόσο ο Ιάλυσος δεν είχε… πει την τελευταία του κουβέντα και βγήκε μπροστά για να διεκδικήσει ότι μπορούσε από το ματς.

Το εντυπωσιακό τέρμα του Δελαπόρτα στο 67′ μείωσε το σκορ και έδωσε ελπίδες στην ομάδα του που στο 83′ με τον Βαλιτζό έφτασε στην ισοφάριση και βρέθηκε πολύ κοντά στο να πάρει έναν σπουδαίο βαθμό.

Η άμυνα των ερυθροκίτρινων δέχθηκε έντονη πίεση στο φινάλε, ο Χειμωνέττος κράτησε το 3-3 στο 92′, ωστόσο στο 94ο λεπτό και στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ατσαλένιος με την κεφαλιά του Χαρίτου κατάφερε να σκοράρει και με το 4-3 πήρε τη νίκη.

12′ Με τρομερό δυνατό σουτ έξω από την περιοχή ο Ρεκλείτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-1

16′ Σωτήρια επέμβαση του Γιαγκόζη στο πλασέ του Σπάρταλη μέσα από την περιοχή

25′ Από το σημείο του πέναλτι ο Τριανταφύλλου ισοφάρισε σε 1-1. Ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών για χέρι του Αρχοντούλη μέσα στην περιοχή

27′ Μετά από λάθος του Φυλακούρη, ο Τριανταφύλλου πήρε την μπάλα και πλάσαρε εύστοχα απέναντι από τον Χειμωνέττο για το 2-1

30′ Δύσκολη επέμβαση με το ένα χέρι του γκολκίπερ του Ιάλυσου στο σουτ από τον Τριανταφύλλου που απείλησε με πλασέ να πετύχει χατ- τρικ μέσα σε λίγα λεπτά

38′ Τεράστια απόκρουση του Χειμωνέττου με τα πόδια στο πλασέ του Ρουμπάκη από θέση τετ α τετ

47′ Με εντυπωσιακό μονοκόμματο σουτ ο Τριανταφύλλου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1

54′ Ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χειμωνέττου πέρασε το σουτ του Παπαδομιχελάκη από μακρινή απόσταση

67′ Με ωραία ενέργεια και φοβερό τελείωμα με σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, ο Δελαπόρτας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και μείωσε σε 3-1

83′ Έπειτα από σέντρα του Διακουράκη, ο Βαλίτζο κέρδισε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-3

92′ Εντυπωσιακή επέμβαση του Χειμωνέττου στην εκτέλεση φάουλ από τον Τριανταφύλλου

94′ Μετά από την εκτέλεση φάουλ του Σταθόγλου, ο Χαρίτος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-3

Διαιτησία: Μπεράκης, Αναστασάκης, Πετεινάτος (Χανίων)

Ατσαλένιος: Γιαγκόζης, Αραβιάκης, Παπαδομιχελάκης, Φραγκιαδάκης, Βρεττός, Σταθόγλου, Χατζηανδρέου (70′ Πετράς), Ρουμπάκης (75′ Χαρίτος), Μπουτσάκης, Αμπντουραχμάνι (60′ Καρδελάς), Τριανταφύλλου

Ιάλυσος: Χειμωνέττος, Λίτσος, Αχείμαστος (60′ Διακουράκης), Αρχοντούλης, Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Χατζηπέτρος (53′ Βαλίτζο), Σπάρταλης, Παπασπύρος (75′ Καρπαθάκης), Παυλίδης, Δελαπόρτας