“Τρίποντο” με… άρωμα Βραζιλίας

Ακόμα μια νίκη που τον απομάκρυνε μιά και καλή από την επικίνδυνη ζώνη πέτυχε ο ΑΕΡΑ που επικράτησε με 3-1 της Δόξας Καρδάμαινας χάρις δύο τέρματα του Βάντερ Μασάδο.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 35′ ο Βραζιλιάνος με πλασέ σε κενή εστία αφού πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, εκμεταλλευόμενος την εξοχή μπαλιά του Φιλιππάκου.

Στο 44′ ο ίδιος παίκτης με εξαιρετικό σουτ στο “παραθυράκι” έκανε το 2-0.

Νωρίς στην επανάληψη (55′) ο Μασάδο πέρασε κάθετη μπαλιά στον Πλύγκο που τελείωσε ιδανικά την φάση και έγραψε το 3-0.

Μάλιστα λίγο πριν το φινάλε της ανάπαυλας ο έμπειρος Βραζιλιάνος έκανε το 2-0 με ωραίο σουτ στο «παραθυράκι».

Νωρίς στην επανάληψη (55′) ο Μασάδο πέρασε κάθετα στον Πλύγκο και ο τελευταίος τελείωσε ιδανικά την φάση για το 3-0.

Στο 60′ ο Μασάδο έχασε την ευκαιρία να πετύχει χατ τρικ, καθώς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Το μόνο που κατάφερε η Δόξα ήταν να μειώσει στο τελικό 3-1 στο 88′ με τον Οχτάρα.

Διαιτησία: Παπαβασιλείου, Ορφανός, Καλκαβούρας

ΑΕΡΑ: Καλανδράνης, Μαλλιάκας, Γαργάλης (50′ λ. τρ. Λαουδίκος), Αθηναίος, Δανάς, Τρουμπούνας, Φιλιππάκος, Μπαράι, Πλύγκος (88′ Τσαλίκης), Στεφανής (73′ Νικολής), Μασάδο

Δόξα: Γιακούμαρος, Κουρζής Α., Χατζησεβαστός, Κορκής (80΄ Χαντακάρος), Κουρζής Ι. (60΄ Παντελής), Χατζηπαναγιώτης, Μέμα (89΄ Γεωργάκος), Χατζηαντωνίου, Πης, Λαμάι, Οχτάρας