Έλαμψε στις καθυστερήσεις ο Αστέρας

Ματς με συγκλονιστικό φινάλε έγινε στο γήπεδο Παστίδας, όπου ο τοπικός Αστέρας επικράτησε με 3-2 της Δόξας Καρδάμαινας χάρις σε τέρμα που πέτυχε στις καθυστερήσεις.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και απείλησαν στο 1′ με το πλασέ του Λολάκη στο δοκάρι.

Στο 10′ ο Στεργιόπουλος κέρδισε πέναλτι, αλλά ο ίδιος που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Παρά την πίεση που άσκησε ο Αστέρας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν κατάφερε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία.

Πάντως νωρίς στην επανάληψη (51′) ο Στεργιόπουλος με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-0.

Νωρίτερα (50′) η Δόξα διαμαρτυρήθηκε έντονα για ακυρωθέν τέρμα του Λαμάι για οφ σάιντ.

Στο 60′ ο Λολάκης έκανε το 2-0 αφού πέρασε και τον αντίπαλο γκολκίπερ, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λήξη.

Αρχικά μείωσαν στο 63′ με τον Λαμάι και στο 83′ ο Μεμά με τρομερό σουτ ισοφάρισε σε 2-2.

Οι γηπεδούχοι πάντως βρήκαν τα ψυχικα αποθέματα να πετύχουν τρίτο τερμα.

Στο 91′ ο Πάπα εκμεταλλεύτηκε τηντην κεφαλια πάσα του Κυπριώτη και από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Μετά το γκολ αποβλήθηκε ο Στεργιόπουλος για αψιμαχίες με αντιπάλους πδοσφαιριστες.

Η νίκη αφιερώθηκε στον ιδρυτή του Αστέρα, Πολυχρόνη Σπάρταλη έφυγε από την ζωή.

Αστέρας Π. : Παπαμιχαήλ, Παγκράτης, Ισκάς, Χαριτάκης Λυκομέτι(23′ λ.τ. Αποστολάτος), Φελεσάκης(55′ λ.τ. Σαββάκης), Κυπριώτης, Στεργιόπουλος, Μπάρδης(70′ Κυρίτσης), Πάπα, Λολάκης

Δόξα Κ. : Γιακουμάρος, Χατζησεβαστός, Γιαννικουρής, Κορκής, Χατζηπαναγιώτης, Κουρζής(65′ Γεωργάκος), Λαμάι, Χατζηαντωνίου, Πης(60′ Παντέλης), Οχτάρας(90′ Θεοχαρούδης), Μέμα