Διαγόρας- Ιάλυσος και Ιωνικός- Ρόδος (Ζωντανά)

Για την 21η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής (6ος όμιλος) η Ρόδος παίζει τα… ρέστα της στη Νίκαια κόντρα στον Ιωνικό και θέλει ένα θετικό αποτέλεσμα (ισοπαλία ή νίκη) για να “σφραγίσει” την παραμονή της, την ίδια ώρα που στο Δημοτικό Στάδιο έχουμε την ροδίτικη “μάχη” μεταξύ Διαγόρα και Ιάλυσου. Μείνετε συντονισμένοι στο fmtop.gr και παρακολουθήστε την ζωντανή εξέλιξη των αναμετρήσεων.

Δημοτικό Στάδιο Ρόδου (15.00): Διαγόρας- Ιάλυσος 2-1 Τελικό

20′ Γκολ! Μετά από μπαλιά του Γεωργίου, ο Σερτζίνιο με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0

24′ Γκολ! Με πέναλτι ο Γιονδής έκανε το 2-0. Το κέρδισε ο ίδιος από τον Τσούπρο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα πως ο σκόρερ στην ξεκίνημα της φάσης έχει κάνει κοντρόλ με το χέρι

43′ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φαβάλι και κεφαλιά του Τσούπρου, η άμυνα του Διαγόρα έδιωξε τη μπάλα πρι περάσει την τελική γραμμή του τέρματος. Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιάλυσο

Ημίχρονο στο Δημοτικό Στάδιο

Έναρξη του β’ ημιχρόνου

74′ Μεγάλη επέμβαση του Στεφανάκου στο σουτ του Σπάρταλη μέσα από την περιοχή

93′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση του Σταθάκη που πήγε να αιφνιδιάσει τον Στεφανάκο, ο οποίος απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ

94′ Γκολ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Φαβάλι και κακή αντίδραση της άμυνας των γηπεδούχων, ο Μαντικός από κοντά μείωσε σε 2-1

Τελικό

Διαιτησία: Παπαβασιλείου, Σπάρταλης, Τσέτσος (Δωδεκανήσου)

Δημοτικό Νεάπολης (15.00): Ιωνικός- Ρόδος 1-0 Τελικό

Πρώτο δεκάλεπτο στο ματς χωρίς την ιδιαίτερη φάση στη Νίκαια

Προσπαθεί να ελέγξει τον ρυθμό η Ρόδος και έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της

Συμπληρώθηκε το μισάωρο χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο στον αγώνα. Το αργό τέμπο βέβαια ευνοεί και τη ομάδα του νησιού μας που “βολεύεται” και με ισοπαλία για να “σφραγίσει” την παραμονή

42′ Γελοία απόφαση από τον διαιτητή που μετά από ένταση που δημιουργήθηκε μεταξύ ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, απέβαλλε τον Μπούτερ και αφήνει την Ρόδο με δέκα παίκτες σε μία φάση που ο παίκτης των “ελαφιών” έχει δεχτεί σκληρό μαρκάρισμα από αντίπαλο ποδοσφαιριστή. Αποβολή και για παίκτη των γηπεδούχων που βρίσκεται στον πάγκο

Ημίχρονο. Οι “πράσινοι” θα προσπαθήσουν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα με παίκτη λιγότερο

Στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου η Ρόδος εξακολουθεί να έχει τον έλεγχο, δεν απειλείτε καθόλου και παράλληλα προσπαθεί να βρει την κατάλληλη ευκαιρία για να βγει μπροστά

57′ Ωραίο μακρινό σουτ του Αυγενικού, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Κουρεπίνης

58′ Εκτέλεσε το κόρνερ ο Αυγενικού και η κεφαλιά που κέρδισε ο Άλμπι κατέληξε την αγκαλιά του Κουρεπίνη

Με άνεση “κρατάει” τον “χρυσό” βαθμό η Ρόδος παρότι αγωνίζεται με δέκα ποδοσφαιριστές. Έχουμε συμπληρώσει 75 λεπτά στο Δημοτικό της Νεάπολης

Πέντε λεπτά… αγωνίας ακόμα στη Νίκαια, κρατάει με άνεση την ισοπαλία η ομάδα του νησιού μας

Ολοκληρώθηκαν τα 90 λεπτά, παίζουμε καθυστερήσεις

92′ Πέναλτι για τον Ιωνικό. Στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα ο Κουρούπης, “βρήκε” τον Χαλκιά μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα

94′ Γκολ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χατζησάββας και έκανε το 1-0 για τον Ιωνικό

Κρίμα και άδικο για τους “πράσινους” που παρότι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες για περισσότερο από ένα ημίχρονο, κατάφεραν να κρατήσουν μακριά τους γηπεδούχους παρότι “καίγονταν” και δεν απειλήθηκαν καθόλου σε κανένα σημείο του αγώνα. Στις καθυστερήσεις από ένα λάθος δέχονται το γκολ και πλέον θα τα παίξουν όλα για όλα στο Δημοτικό Στάδιο κόντρα στον Εθνικό για την τελευταία αγωνιστική

Μερικά ακόμη δευτερόλεπτα στο παιχνίδι, με το απίστευτο να είναι πως στο γήπεδο βρίσκονται φίλοι του Ιωνικού που πανηγυρίζουν παρότι το παιχνίδι είναι κεκλεισμένων των θυρών

Τελικό σφύριγμα από τον διαιτητή

Ιωνικός: Κουρεπίνης, Γιαταγανάκης, Δημακάκος, Παντελίδης, Κορνέζος, Αλεξίου, Πογκοσιάν, Γεωργόπουλος, Χατζησάββας, Χαλκιάς, Νικολέττος

Ρόδος: Παναγόπουλος, Μρκτσιάν, Αποστόλου, Λέγκα, Κουρούπης, Ιμεραλιλάι, Πότσι, Πινδώνης, Αυγενικού, Λέκκας, Μπούτερ

Διαιτησία: Γκάμαρης, Κορτέσης, Δέτση