Ναι ρε Διαγόρα, είσαι παλληκάρι!

Καλαμάτα
Την πιο γλυκιά ήττα των τελευταίων ετών γνώρισε σήμερα ο Διαγόρας, ο οποίος ανήκει εδώ και λίγη ώρα στο γκρουπ των ομάδων της Football League!
Ο «γηραιός» καρδιοχτύπησε στο σχεδόν γεμάτο γήπεδο του Μεσσηνιακού, χρειάστηκε να ιδρώσει και να ζήσει την αγωνία της παράτασης, ωστόσο στο τέλος πανηγύρισε, τηρώντας την υπόσχεση που είχε δώσει τόσο στους φίλους του, όσο και στον προπονητή του Πέτρο Ρουτζιέρη.
Η Καλαμάτα έφτασε σε μία ανούσια νίκη με 2-1 που δεν της έφτασε για να κάνει την ανατροπή, καθώς το 1-0 στο παιχνίδι της προηγούμενης Τετάρτης στη Ρόδο σε συνδυασμό με το εκτός έδρας γκολ του Μπουρλάκη στο 112’, έδωσαν στον Διαγόρα την πολυπόθητη άνοδο.
Οι «κυανέρυθροι» θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει τη δουλειά νωρίτερα, αν ήταν πιο προσεκτικοί και κυρίως, αν στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού ο διαιτητής κατακύρωνε το καθαρό γκολ του Ντουαλά.
Οι γηπεδούχοι έπαιξαν από το 48’ με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του σκόρερ τους Γιόνδη, ενώ τελείωσαν το ματς με εννέα, αφού στην εκπνοή έχασαν με κόκκινη και τον Ρόνι Κάρλος.
Οι κυριότερες φάσεις του παιχνιδιού, έτσι όπως τις κατέγραψε στο live του το fmtop.gr:

4′ Κόρνερ του Μίνγκα, κεφαλιά του Αλιατίδη, η μπάλα πέρασε άουτ
10′ Κόρνερ του Μπαξεβάνου, κεφαλιά του Βέρτζου πέρασε άουτ
20′ Φάουλ του Μπαξεβάνου έξω από την περιοχή έδιωξε η άμυνα της Καλαμάτας
21′ Ευκαιρία για τον Διαγόρα. Ο Πινιώτης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά το πλασέ του υπό την πίεση του Αλιατίδη έδιωξε ο Κασωτάκης
26′ Σέντρα του Φουάση από αριστερά, η οποία πέρασε στην άλλη πλευρά. Ο Τσόπελας σέντραρε εκ νέου αλλά ο Γιόνδης έκανε επιθετικό φάουλ
30΄ Κόρνερ του Μπαξεβάνου, άστοχη κεφαλιά του Μεντί
34′ Σουτ του Πέριτς από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα στην αγκαλιά του Σικαλιά
37′ Σέντρα- σουτ του Γλυνού από μπέρδεμα Τσόπελα, Κασωτάκη στην γωνία της περιοχής πέρασε άουτ
47 Με κεφαλιά ο Γιόνδης έκανε το 1-0
48′ Κόκκινη στον Γιόνδη από τον Βάτσιο έπειτα από υπόδειξη του 4ου για εξύβριση στον πάγκο του Διαγόρα
57′ Μακρινό σουτ του Γεωργίου πέρασε άουτ
60′ Σουτ του Λαθύρη από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο Σικαλιάς
77′ Ευκαιρία για τον Διαγόρα, σουτ του Γεωργίου πέρασε άουτ
103 Σουτ του Παγώνη απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κασωτάκης
90+4 Δοκάρι για τον Διαγόρα σε κεφαλιά του Ντουαλά, η μπάλα έσκασε στην γραμμή και απομακρύνθηκε, με τους ανθρώπους του Διαγόρα να διαμαρτύρονται ότι πέρασε την γραμμή
105′ Χαμένη ευκαιρία για Διαγόρα με σουτ άουτ του Ντουαλά μέσα από την περιοχή
108΄ Κεφαλιά του Ντουαλά έδιωξε ο Κασωτάκης και στην συνέχεια οι αμυντικοί
112′ Με απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρλάκη η ισοφάριση για τον Διαγόρα 1-1
119′ 2-1 η Καλαμάτα με τον Μάρκοβιτς
120’ Κόκκινη για τον Ρόνι Κάρλος, με εννέα στο γήπεδο η Καλαμάτα

Διαιτητής :Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)
Βοηθοί: Οικονόμου (Δυτικής Αττικής), Καραθανάσης (Ανατολικής Αττικής)