Διαγόρας… τιμωρός στα Μάσσαρι, διατήρησε το απόλυτο

Εκμεταλλευόμενος στο έπακρο τα λάθη των γηπεδούχων, ο Διαγόρας πέρασε νικηφόρα (1-3) από την έδρα του Αστέρα Μασσάρων για την 4η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας BLueStarFerries και συνέχισε με το απόλυτο, αναγκάζοντας τους κυανόλευκους στην πρώτη τους βαθμολογική απώλεια για φέτος.

Οι Μασσαρενοί μέχρι στιγμής είχαν 2Χ2 (συν ένα ρεπό), ωστόσο απέναντι στον Διαγόρα υπέκυψαν στην ανωτερότητα του, αλλά και τα λάθη τους.

Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Μιχάλη Τσιβρινή είχαν την κυκλοφορία της μπάλας, ωστόσο δυσκολεύοντας να απειλήσουν ουσιαστικά την αντίπαλη εστία.

Η πίεση των φιλοξενούμενων αυξήθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους όπου είχαν δοκάρι και στο φινάλε κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με το φοβερό γκολ του Πεταυράκη που φέρει ευθύνη ο Τόππος.

Πιο δυνατά μπήκε στο β’ μέρος ο γηραιός και στο 52′ διπλασίασε τα τέρματα του έπειτα από λάθος της άμυνας του Αστέρα, απλοποιώντας τα πράγματα για την υπόθεση νίκη.

Μετά το 0-2 ο Αστέρας προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να φανεί απειλητικός, εκμεταλλευόμενος και την χαλάρωση των φιλοξενούμενων, αλλά δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός για την αντίπαλη εστία.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 75′ με την αποβολή του Καρπαθάκη και αυτό έδωσε… θάρρος στην ομάδα του Σάββα Σταυρίδη που κατάφερε να μειώσει το σκορ με τον Μίρτσεφ στο 82ο λεπτό, ξαναμπαίνοντας στο ματς.

Στο επόμενο λεπτό, όμως, ο Χατζηφούντας με ωραίο γκολ διαμόρφωσε το τελικό 1-3 και έβαλε τίτλους τέλους στο παιχνίδι, κλειδώνοντας το τρίποντο για την ομάδα του.

5′ Μπαλιά του Κιοσέογλου, κατέβασε μέσα στην περιοχή ο Χατζηφούντας και σούταρε υπο πίεση πανω απο τα δοκάρια

13′ Σέντρα του Καλημέρη απο τα αριστερά, σουτ στην κίνηση απο τον Κιοσέογλου, η μπάλα ψηλά άουτ

21′ Σέντρα του Πατσιαούρα απο δεξιά, κεφαλιά απο τον Μίρτσεφ, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Δαρζέντα

41′ Εκτέλεση φάουλ του Κιοσέογλου απο τα δεξια, στο πρώτο δοκάρι ο Μπερνιδάκης πήρε την κεφάλια και η μπάλα έφυγε λίγο πανω απο το οριζόντιο δοκάρι του Τόππου

43′ Σέντρα του Μπερνιδάκη, ο Πεταυράκης έκανε το σουτ και η μπάλα αφού χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, βρήκε στο έδαφος και κατέληξε στην αγκαλιά του Τόππου. Στην φάση αυτή διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι πως η μπάλα πέρασε την τελική γραμμή του τέρματος

45′ Γκολ! Σέντρα- σουτ του  Πεταυράκη πίσω από τον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Τόππος αιφνιδιάστηκε από τα φάλτσα της μπάλας και κρεμάστηκε στο δοκάρι πιστεύοντας ότι η μπάλα πάει άουτ, αλλά αυτή κατέληξε στο Γ της εστίας του,  0-1

52′ Γκολ! Μετά απο σέντρα του Πεταυράκη από τα δεξιά, ο Κιλασίν δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα και αυτή έφτασε στον Μπερνιδάκη που από κοντά με σουτ σημείωσε το 0-2. Διαμαρτυρήθηκαν για 0φ- σάϊντ του σκόρερ οι Μασσαρενοί

72′ Σουτ του Γεωργιάδη εξω απο την περιοχή, έπεσε ο Τόππος στην δεξια του γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ

75′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Καρπαθάκη για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Χατζημανώλη Με δέκα παίκτες συνεχίζει ο Διαγόρας

76′ Δυνατό σουτ του Κιλασίν έξω απο την περιοχή, έδιωξε ο Δαρζέντας και απομάκρυναν οι αμυντικοί

82′ Γκολ! απ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μίρτσεφ, η μπάλα στα δίχτυα και 1-2

83′ Γκολ! Με διαγώνιο σουτ ο Χατζηφούντας απο πλαγιά αριστερή θέση μέσα στην περιοχή, έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία για το 1-3

87′ Ζήτησε πέναλτι ο Διαγόρας για μαρκάρισμα του Καλημέρη μέσα στην περιοχή από τον Κιλασίν, αλλά ο διαιτητής είπε παίζεται

Διαιτησία: Γιαννουκάς, Κόκκαλης, Γιακουμάκης Στ.

Αστέρας Μ: Τόππος, Κιλασίν Χ, Σκούμπρος, Χατζημανώλης, Διονυσιακόπουλος, Μπαϊρακτάρης, Λαουδίκος,( 70′ Λούππος )Μίρτσεφ, (88′ Φωταράς )Πλαγγέντης Γ., Πλαγγέντης Λ., (64′ Δεληγιάννης )Πατσιαούρας

Διαγόρας Ρ: Δαρζέντας, Μαριάς, Φωτεινής, Κιοσέογλου,( 70′ Τσαγκάρης)Χατζηφούντας, Καλημέρης, (88′ Διακάκη)Γεωργιάδης, Μπερνιδάκης, (77′ Καραγεωργίου )Καρπαθάκης, Πεταυράκης, Τογρού