“Άλωσε” το Λαύριο η Κολοσσάρα

Με καλάθι του Σαλούστρου στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ύστερα από δικό του επιθετικό ριμπάουντ, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε 67-65 του Λαυρίου και πανηγύρισε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Α1!

Πήρε το «θρίλερ» ο Κολοσσός!

Ο Χρήστος Σαλούστρος χάρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη των Ροδιτών στη φετινή Α1, καθώς με καλάθι του στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ύστερα από δικό του επιθετικό ριμπάουντ, διαμόρφωσε το 67-65 επί του Λαυρίου!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ρέντικ με 24 πόντους, με τον Άχονεν να προσθέτει 15 και τον καθοριστικό Σαλούστρο να είχε μόλις 4 πόντους, αλλά να μαζεύει 11 ριμπάουντ! Από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη κορυφαίος ήταν ο Πάντερ με 16 πόντους.

Πολύ σφιχτό ήταν το ματς στο ξεκίνημά του, με τον Κολοσσό όμως να είχε ένα σταθερό προβάδισμα (6-9). Ο Κοκ μείωσε στον πόντο για το Λαύριο (8-9) στα μισά, αλλά οι Ροδίτες απάντησαν με ένα 7-0 για το νταμπλ σκορ (8-16), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο +5 (13-18). Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και αρχικά μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (20-21), ενώ στη συνέχεια ο Χάμιλτον τους έδωσε και το προβάδισμα (28-27). Εκεί, ανέλαβε δράση ο Άχονεν για την ομάδα του Λυκογιάννη (31-32), ενώ μέχρι το τέλος τη… σκυτάλη πήρε ο Ρέντικ, ο οποίος έκανε «πάρτι» στη ρακέτα για το +6 (31-36) του ημιχρόνου.

Ο Κολοσσός ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο, όπου μέσα από την καλή του άμυνα βρήκε εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, με αποτέλεσμα να φτάσει στο +13 (37-50) στα μισά. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με την υπέρ τους διαφορά να πηγαίνει στο +14 (41-55). Όμως, στον εναπομείναντα χρόνο, το Λαύριο έδειξε… σφυγμό και με πρωταγωνιστή τον Πάντερ έκανε ένα 6-0 για το 47-55.

Η καλή άμυνα του Λαυρίου εξακολουθούσε να «φρενάρει» τον Κολοσσό και στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου, με τη διαφορά να πέφτει στους έξι πόντους (51-57). Οι Ροδίτες βρήκαν ξανά λύσεις με τους Ρέντικ και Χολ, οι οποίοι τους έδωσαν ένα… μαξιλαράκι ασφαλείας (53-65). Όμως, η ομάδα του Σερέλη αντέδρασε ξανά και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των φιλοξενούμενων ένα 12-0 και ισοφάρισε σε 65-65 στα 24’’ πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση, ο Χολ αστόχησε στο λέι απ, αλλά ο Σαλούστρος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με δικό του καλάθι έδωσε τη νίκη στον Κολοσσό με 67-65!

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 31-36, 47-55, 65-67

Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 10 (1), Πάντερ 16 (3), Αθανασούλας 10, Κοκ 5, Μπολντς 8, Σέλτον 7, Τσίρος, Γκρέι 4, Στεφανίδης 3, Περράκης, Κακλαμανάκης 2, Αναγνωστάκης.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 24, Τσούκου 5 (1), Ρέλεφορντ 2, Βασιλόπουλος, Χολ 17 (2), Λιάπης, Γεωργαλλής, Σαλούστρος 4 (11ριμπ.), Αγγελάκος, Άχονεν 15 (3), Γουότσον.