Το ντέρμπι στον Διαγόρα με… εκρηκτικό πεντάλεπτο

Σ’ ένα ωραίο ανοιχτό παιχνίδι που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο του νησιού μας, ο Διαγόρας πήρε τη νίκη γοήτρου με 2-1 κόντρα στον Ιάλυσο για την 21η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής (6ος όμιλος) χάρις σ’ ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και σταδιακά κέρδιζαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να πετύχουν δύο τέρμα στο 20′ και το 24′ με τους Σερτζίνιο και Γιονδή.

Λίγο πριν την ανάπαυλα ο Ιάλυσος προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν τα κατάφερε, ενώ το μόνο που μπόρεσε να κάνει στο καλό του β’ μέρος ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Μαντικό.

20′ Μετά από μπαλιά του Γεωργίου, ο Σερτζίνιο με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0

24′ Με πέναλτι ο Γιονδής έκανε το 2-0. Το κέρδισε ο ίδιος από τον Τσούπρο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα πως ο σκόρερ στην ξεκίνημα της φάσης έχει κάνει κοντρόλ με το χέρι

43′ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φαβάλι και κεφαλιά του Τσούπρου, η άμυνα του Διαγόρα έδιωξε τη μπάλα πρι περάσει την τελική γραμμή του τέρματος

74′ Μεγάλη επέμβαση του Στεφανάκου στο σουτ του Σπάρταλη μέσα από την περιοχή

93′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση του Σταθάκη που πήγε να αιφνιδιάσει τον Στεφανάκο, ο οποίος απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ

94′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Φαβάλι και κακή αντίδραση της άμυνας των γηπεδούχων, ο Μαντικός από κοντά μείωσε σε 2-1

Διαιτησία: Παπαβασιλείου, Σπάρταλης, Τσέτσος (Δωδεκανήσου)

Διαγόρας: Στεφανάκος, Μήτκας, Μεντής, Προβατίδης, Πέεφ, Γεωργίου (90′ Ρούνιτς), Σερτζίνιο (70′ Χειμωνέττος), Γιονδής, Κιοσέογλου (75′ Αγγελούδης), Βελλίνης (85′ Τσαγκάρης), Καρπαθάκης

Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Τσούπρος, Σταθάκης, Κόλα, Σταυλάς (58′ λ. τρ. Παφιάκης), Δήμας, Ρεκλείτης, Δελαπόρτας (46′ Βλάχος), Μπεγκλετζής (84′ Μαντικός), Φαβάλι, Μαντζάνο (71′ Σπάρταλης)