“Έσπασε το ρόδι” στην Λίνδο ο Διαγόρας Βατίου

Σ’ ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, κυρίως στο β’ μέρος, ο Διαγόρας Βατίου πήρε τον παρθενικό του βαθμό στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας και υποχρέωσε στην πρώτη εντός έδρας απώλεια βαθμών τον Κλεόβουλο μετά το μεταξύ τους 2-2 για την 6η αγωνιστική.

Φάσεις Γκολ:

5’ Βαθιά μπαλιά από τον Τσελεπίδη στον Χατζηνικόλα, που βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα και έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι

21’ Σέντρα του Αθανασίου, ο Χατζηνικόλας μόνος στο δεύτερο δοκάρι έκανε το πλασέ, αλλά ο Δαρζέντας έδιωξε σε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Κολιοκώστας, πάλι ο Χατζηνικόλας έκανε πλασέ, αλλά οι αμυντικοί απομάκρυναν τον κίνδυνο

38’ Ο Κολιοκώστας εκτέλεσε φάουλ από τον άξονα και ο Λάκης Κακλαμάνος “ξεχασμένος” από την αντίπαλη άμυνα με κεφαλιά, έγραψε το 1-0

48’ Ατομική προσπάθεια του Πλαγγέντη από δεξιά, έκανε την συρτή σέντρα και ο Λαζίδης με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1

55’ Κάθετη πάσα του Αθανασίου στον Κολιοκώστα, ο τελευταίος έκανε το πλασέ από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Δαρζέντας έδιωξε με τα πόδια

61’ Λάθος απομάκρυνση του Μηλιού, η μπάλα στρώθηκε στον Λαζίδη, αλλά ο Πλαγγέντης μπέρδεψε τον συμπαίκτη του πηγαίνοντας προς την μπάλα και εν τέλει το σουτ του έμπειρου επιθετικού από τα όρια της περιοχής κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου γκολκίπερ

70’ Μετά από αδράνεια της άμυνας του Κλεόβουλου, ο Πλαγγέτης πρόλαβε έκανε το πλασέ απέναντι από τον Μηλιό και ο τερματοφύλακας του Κλεόβουλου απέκρουσε με τα πόδια και παράλληλα τραυματίστηκε, αλλά παρότι αρχικά ζήτησε αλλαγή, τελικά συνέχισε το παιχνίδι

76’ Εκτέλεση φάουλ του Λαζίδη από πλάγια αριστερά θέση και μακρινή απόσταση, ο Μηλιός με άλμα επιασε τη μπάλα, αλλά πέφτοντας στο έδαφος δεν πάτησε καλά λόγω του προηγούμενου χτυπήματος, με συνέπεια να του φύγει από τα χέρια και να καταλήξει στα δίχτυα για το 1-2

78’ Ο Χαμιτάι μπήκε από αριστερά στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά ο Δαρζέντας απέκρουσε στην κλειστή του γωνία

85’ Ο Μαριεττάκης μπήκε από τα δεξιά και ανατράπηκε στην περιοχή από τον Καραγιάννη. Ο διαιτητής Γιαννουκάς έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ταγκάεφ, κάνοντας το 2-2

Διαιτησία: Γιαννουκάς, Χατζημανώλης, Αυγενικού

Κλεόβουλος: Μηλιός, Γιαννιού (50’ Τσάτσιος), Χαμιτάι, Τσελεπίδης (85’ Γιατσιάτσιος), Κακλαμάνος Εμ., Μαριεττάκης, Χατζηνικόλας, Κουκουτσέλας, Κολιοκώστας, Αθανασίου (75’ Μπαϊρακτάρης). Ταγκάεφ

Διαγόρας Β.: Δαρζέντας, Κατσαρής, Καραγιάννης, Έλληνας, Αδάμος, Θεοδώρου (46’ Πόλο), Παναγιωτόπουλος, Ποζατζίδης, Πλαγγέντης (90’ Μερκάι), Λαζίδης (92’ Κωστάκης), Παπουρδάνος (40’ λ. τρ. Εξουζίδης)