“Εφτάψυχος” ο Κλεόβουλος πήρε το “θρίλερ” κόντρα στον Άρη

Ένα απολαυστικό παιχνίδι παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο Λίνδου. Κλεόβουλος και Άρης χάρισαν στο φίλαθλο κοινό ένα ποδοσφαιρικό… υπερθέαμα και οι γηπεδούχοι παρότι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, ήταν αυτοί έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη με 4-3 για την 8η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries.

Στο πρώτο μέρος, με εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου, μόνο ο Άρης υπήρχε στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν δύο τέρματα, προηγήθηκαν με 0-2, ενώ “σπατάλησαν” και άλλες σημαντικές ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμα τους, αλλά “αδράνησαν” στο φινάλε και ο Κλεόβουλος μείωσε και ξαναμπήκε στο παιχνίδι με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 1-2.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης και πάλι η ομάδα του Γιώργου Σάββενα κατάφερε να πάρει… αέρα δύο τερμάτων, αλλά ο “κυανόλευκοι” δήλωσαν “παρών” στο αμέσως επόμενο διάστημα και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τα δύο τέρματα του Χατζηνικόλα.

Η αποβολή του σκόρερ των δύο γκολ για τους Λινδιακούς στο 79′ δεν επηρέασε το συγκρότημα του Δημήτρη Δογιάμα που στο 82′ με το τέρμα του Αλέκου Κακλαμάνου πήρε τη νίκη με 4-3 σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Φάσεις και Γκολ:

10′ Σέντρα του Δημουλά από τα δεξιά, ο Μάλλιος με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1

12′ Πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Χρυσανθής και απομάκρυνε τον κίνδυνο προ του Κρεκούκια στην σέντρα του Μάλλιου από τα αριστερά

14′ Κάθετη μπαλιά του Χατζηλιόντα στον Μάλλιο, ο τελευταίος βγήκε τετ α τετ, αλλά καθυστέρησε να πλασάρει και ο Χρυσανθής τον πρόλαβε με τα πόδια

23′ Μετά το βολέ του Καραγιάννη και στην αδράνεια της άμυνας του Κλεόβουλου, ο Κρεκούκιας πήρε την μπάλα και αφού πέρασε τον αντίπαλο πορτιέρο έκανε σε κενή εστία το 0-2

32′ Μπαλιά του Αθανασίου στον Χατζηνικόλα που βρέθηκε μόνος στην περιοχή, πρόλαβε και έδιωξε ο Καραγιάννης μετά το κακό κοντρόλ του επιθετικού του Κλεόβουλου

37′ Εκτέλεση φάουλ του Κολιοκώστα, ο Λάκης Κακλαμάνος πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καραγιάννη

39′ Μπαλιά του Δανά στον Μάλλιο που μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, αλλά ο Χρυσανθής μπλόκαρε την μπάλα στην προσπάθεια του να τον “κρεμάσει” και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

41′ Ωραία συνεργασία Μαριεττάκη- Αθανασίου, ο πρώτος έστρωσε στον δεύτερο που με τρομερό σουτ στο δεξί “παραθυράκι” του Καραγιάννη μείωσε σε 1-2

43′ Λάθος του Γκίκα μέσα στην περιοχή του Άρη, ο Κολιοκώστας έκανε το σουτ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση

50′ Ο Μάλλιος μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και σούταρε δυνατά, αλλά αρχικά ο Χρυσανθής με δύσκολη επέμβαση και εν συνεχεία ο Χαμιτάϊ που έδιωξε με το κεφάλι πάνω στην γραμμή, του στέρησαν το γκολ

52′ Σέντρα του Μάλλιου από τα αριστερά, ο Κρεκούκιας παρότι με πλάτη στο τέρμα, γύρισε το σώμα του και με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-3

56′ Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Κολικώστα στον Χατζηνικόλα, ο τελευταίος πλάσαρε εύστοχα στο τετ α τετ και μείωσε σε 2-3

57′ Σουτ του Κρεκούκια μέσα από την περιοχή, απέκρουσε σε κόρνερ ο Χρυσανθής

64′ Νέα μεγάλη επέμβαση του Χρυσανθή στην δεξιά του γωνία στο δυνατό σουτ του Κοντόγιαννου έξω από την περιοχή

67′ Ατομική προσπάθεια του Κολιοκώστα από τα δεξιά, έκανε την “συστημένη” σέντρα και στο δεύτερο δοκάρι ο Χατζηνικόλας με κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3

76′ Δύσκολη απόκρουση του Καραγιάννη στο σουτ του Κολιοκώστα μέσα από την περιοχή

79′ Ανεπανάληπτη ευκαιρία για τον Άρη. Μετά από σέντρα του Κρεκούκια από δεξιά, ο Λάκης Κακλαμάνος έκανε “τσαφ” και ο Μάλλιος που περίμενε στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα άουτ προ κενής εστίας. Στο ξεκίνημα της συγκεκριμένης φάσης ο Χατζηνικόλας έκανε φάουλ στο Χατζηλιόντα όπου ο διαιτητής άφησε το πλεονέκτημα και αργότερα του έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι ο Κλεόβουλος έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Παράλληλα αποβλήθηκε και ο Λάμπης που βρίσκονταν στον πάγκο των γηπεδούχων για έντονες διαμαρτυρίες

82′ Από την μπαλιά του Αθανασίου, ο Αλέκος Κακλαμάνος κατέβασε την μπάλα παρά την πίεση των αμυντικών και με άψογο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-3. Στην συγκεκριμένη φάση διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι για οφ- σάιντ, με αποτέλεσμα ο προπονητής τους, Γιώργος Σάββενας να αποβληθεί από τον διαιτητή.

Διαιτησία: Τσοπανάκης, Κόττορος, Σαρρής

Κλεόβουλος: Χρυσανθής, Γιαννιού (58′ λ. τρ. Τσιάτσιος), Χαμιτάι, Γιατσιάτσος, Κακλαμάνος Εμμ., Μαριεττάκης, Αθανασίου, Κουκουτσέλας, Κακλαμάνος Αλ., Κολιοκώστας (89′ Ταγκάεφ, 92′ λ. τρ. Μπολομπάνι), Χατζηνικόλας

Άρης: Καραγιάννης, Δημουλάς, Πομπού, Δανάς, Θοδωρή, Γκίκας, Κρεκούκιας, Χατζηλιόντας, Κοντόγιαννος, Μάλλιος, Κατσούλης (59′ Δουκίσσης)